||||

Łączą siły w imię bezpieczeństwa. Wspólne działania straży, policji i WOPR

Podczas letnich wakacji jednym z priorytetów służb jest zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą. W tym celu strażacy i policjanci prowadzą wspólne patrole, z wykorzystaniem łodzi, które mają za zadanie rozpoznanie dróg dojazdu do akwenów, miejsc wodowania sprzętu pływającego oraz sprawdzanie „dzikich kąpielisk”.

Działania te prowadzone są na terenie całego kraju. Także w powiecie śremskim się one odbyły. – Do tej pory w ramach nawiązanej kooperacji odbyły się 4 patrole, podczas których wiodące służby mundurowe naszego kraju strzegły obszarów wodnych, nad którymi wypoczywają ludzie – mówi mł. bryg. Daniel Przewoźniak, zastępca komendanta PSP w Śremie. – Podczas pełnionych dyżurów nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, jak również nie podejmowano żadnych interwencji – dodał.W czasie dyżuru funkcjonariusze przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą, a także jeśli jest to konieczne, podejmują interwencje w sytuacji zagrożenia życia.

Ponadto, strażacy realizują w tym czasie ćwiczenia z ratownictwa wodnego połączone z zajęciami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Od początku wakacji strażacy interweniowali 850 razy na akwenach. Niestety, odnotowano 81 utonięć oraz 42 osoby, które odniosły obrażenia.

Bezpieczeństwo na wodzie


VW_Berdychowski_400_150(1)

Planując wypoczynek nad wodą wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Przed wejściem do wody starajmy się stopniowo schładzać aby uniknąć wstrząsu termicznego. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka. Podczas pływania na dłuższym dystansie warto wyposażyć się w bojkę asekuracyjną. Przecenianie własnych umiejętności jest jedną z najczęstszych przyczyn utonięć.

Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana lub nie znamy głębokości, siły nurtu oraz ukształtowania dna. Skoki na tzw. „główkę” mogą skończyć śmiercią lub kalectwem. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku:

  • biała flaga – kąpiel dozwolona,
  • czerwona flaga – kąpiel zabroniona.

Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, zawsze pamiętaj o założeniu kamizelki ratunkowej dopasowanej do wagi i wzrostu.