Image

Konferencja z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego został ustanowiony, by zadbać o poprawę losu dzieci odrzuconych i osieroconych. Jego obchody mają na celu popularyzację ruchu rodzicielstwa zastępczego. Nie inaczej było w Śremie. W poniedziałek, 30 maja w Bibliotece Publicznej im. H. Święcickiego odbyła się konferencja pn. „Bunt na pokładzie, a plecak pełen doświadczeń. Od nastolatka do młodego dorosłego”.

Na wstępie warto zaznaczyć, że w powiecie śremskim funkcjonują 43 rodziny zastępcze, które mają pod swoją opieką 87 dzieci. – Każde dziecko, które trafia do rodziny zastępczej zostawia za sobą świat, który znało i kochało. Do nowego domu przynosi lęk. Każde dziecko ma inne problemy i doświadczenia. Wszystkim natomiast towarzyszy poczucie strachu – wspomina Karolina Gałuszka, kierownik PCPR w Śremie, które było organizatorem wydarzenia.

W dużej mierze harmonogram poniedziałkowej konferencji wypełniony został tematyką dotyczącą problemów i wyzwań, które każdego dnia spotykają osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej. Sporo miejsca poświęcono także rozwojowi nastolatka oraz towarzyszącemu mu buncie i kryzysowi w procesie wychowania.

Fot. D. Górna

Jednym z elementów tego spotkania było przyznanie wyróżnień dla rodzin zastępczych, a także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. – Wszystkie rodziny są wyjątkowe i wszystkie zostały przez nas wyróżnione – podkreśla Agnieszka Oleszak-Baczyńska z PCPR.

Na koniec warto wspomnieć, że PCPR w Śremie poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych dla dzieci, które z różnych powodów nie mogą być wychowywane przez swoich rodziców. – Rodzina zastępcza ma zapewnić dziecku bezpieczeństwo i zbudować poczucie własnej wartości. Przygotowuje do samodzielnego życia. Daje możliwość obserwacji dobrych wzorców relacji między członkami rodziny. Zachęcamy do rozważenia i podjęcia tego trudnego, ale dającego niezwykłą satysfakcję działania – podsumowuje K. Gałuszka.