Wszystko o oponach całorocznych. Czy warto je kupić?

Czy warto kupić opony wielosezonowe?

VW_Berdychowski_400_150(1)


Zanim odpowiemy na pytanie, czy warto kupić opony całoroczne, opowiedzmy sobie trochę o ich budowie. Takie opony muszą bowiem zawierać cechy zarówno opon zimowych, jak i letnich. Dlatego są wykonane z mieszanki gumy, która jest wystarczająco twarda podczas dodatnich temperatur i dość miękka w czasie mroźnych dni. Ponadto ich bieżnik prezentuje cechy, jakie zawierają opony sezonowe. Innymi słowy, część bieżnika posiada wypustki, które zwiększają przyczepność na śniegu, ale nie są one tak rozbudowane, jak te, które mają opony zimowe. Dzięki temu zapewniają optymalne warunki jazdy po suchej szosie. Czy zatem zakup opon wielosezonowych ma sens?

Opony uniwersalne — wady i zalety

Używanie opon wielosezonowych jest wygodne, ponieważ nie trzeba pamiętać o ich wymianie, ani też składować w garażu drugiego kompletu. Dobrze sprawdzają się zarówno w niskich temperaturach, jak i nieco wyższych. Mają umiarkowaną przyczepność i w miarę dobrze sprawdzają się w różnych warunkach. Nie są jednak tak efektywne, jak komplety opon sezonowych, czyli tych na zimę lub lato. Chociaż sprawdzają się na mokrej nawierzchni, to niezbyt dobrze odprowadzają wodę. W porównaniu z oponami zimowymi z kolei wypadają gorzej, jeśli chodzi o przyczepność. Średnio miękkie ogumienie wielosezonowe z niezbyt agresywnym bieżnikiem gorzej sprawdza się na śliskich nawierzchniach. Zatem czy warto je kupić?

Dla kogo opony całoroczne

Zakup opon całorocznych powinny rozważyć osoby, które podróżują głównie po mieście, na odśnieżonych drogach i na mało wymagających szosach. Jazda na oponach całorocznych w skrajnych warunkach, w czasie srogiej zimy i dużych upałów, zwłaszcza po nierównych, śliskich i wymagających nawierzchniach, powinna być wówczas ostrożna. Mimo to jazda na oponach wielosezonowych może się opłacać. Unikasz bowiem opłat związanych z wymianą opon, a nowy komplet może Ci posłużyć nawet kilka lat. W sklepie noweopony.pl z łatwością kupisz komplet opon całorocznych, nawet o tak nietypowych rozmiarach, jak opony całoroczne 215/60 r16. Sprawdź bogatą ofertę i wybierz opony dla siebie.