|

Projekt “Polonezy Polskie”. Połączyła ich muzyka

Witamy Państwa w tym szczególnym dniu na wyjątkowym wydarzeniu muzycznym, które jest zwieńczeniem współpracy i partnerstwa gminy Śrem i Piaski, powiatu gostyńskiego, ośrodków kultury w Śremie oraz Piaskach, stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera a także wielu lokalnych firm – mówiła jedna z prowadzących koncert Anna Szmyt – Baranowska, dyrektor Śremskiego Ośrodka Kultury.

Razem z nią na scenie pojawił się także Sebastian Nowak, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach, który opowiedział publiczności o tym wspólnym projekcie. – Początkiem współpracy między Śremskim Ośrodkiem Kultury i Centrum Kultury i Biblioteka w Piaskach był ubiegłoroczny koncert „Witaj majowa jutrzenko” w wykonaniu Macieja Pabicha, a przygotowany z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wtedy to mieszkańcy gminy Śrem i Piaski mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć utwory kompozytorów związanych z naszym regionem: Jana Kiszwaltera, Alfonsa Szczerbińskiego i Maksymiliana Koperskiego. To wtedy zrodził się pomysł wspólnego wydania płyty, jakiej dotąd na polskim rynku muzycznym nie było – mówił Sebastian Nowak.Śrem i Piaski połączyła muzyka kompozytorów związanych z tymi miejscowościami. Jan Kiszwalter urodził się w Psarskiem. Natomiast Alfons Szczerbiński wczesną młodość spędził w Śremie. Tutaj też zmarł.

Wśród zaproszonych gości był burmistrz Śremu Adam Lewandowski, starosta gostyński Robert Marcinkowski, Wójt gminy Piaski Wiesław Glapka oraz prezes Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej Krzysztof Fekecz.

Wydany w nakładzie 1500 egzemplarzy album obejmuje polonezy polskie począwszy od utworów dobrze znanych (Fryderyk Chopin i Ignacy Jan Paderewski), a skończywszy na tych niemal całkowicie zapomnianych (Alfons Szczerbiński i Jan Kiszwalter).

Na scenie Muzeum Śremskiego przy fortepianie zasiadła jedna z czołowych polskich pianistek Julia Kociuban, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Universität Mozarteum w Salzburgu, doktor nauk muzycznych, założycielka i dyrektorka Międzynarodowej Letniej Akademii Muzycznej BISMA Bacewicz. Jej debiutancki solowy album „Schumann, Chopin, Bacewicz” został uznany przez krytyków za jeden z najciekawszych polskich debiutów fortepianowych ostatnich lat, a ostatnia płyta z koncertami fortepianowymi Bacewicz i Tansmana została nominowana do nagrody Polskiego Przemysłu Muzycznego „Fryderyk”.

Zgromadzona na sali publiczność z wielkim zainteresowaniem i skupieniem wsłuchiwała się z każdy dźwięk oraz nagrodziła artystkę gromkimi brawami.

Po koncercie był czas na spotkanie z pianistką, zakup płyt, wspólne zdjęcia, autografy oraz słodki poczęstunek.

Na wydarzenia zaprosił burmistrz Śremu oraz dyrektor Śremskiego Ośrodka Kultury.