|

Projekt “Polonezy Polskie”. Połączyła ich muzyka

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Witamy Państwa w tym szczególnym dniu na wyjątkowym wydarzeniu muzycznym, które jest zwieńczeniem współpracy i partnerstwa gminy Śrem i Piaski, powiatu gostyńskiego, ośrodków kultury w Śremie oraz Piaskach, stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera a także wielu lokalnych firm – mówiła jedna z prowadzących koncert Anna Szmyt – Baranowska, dyrektor Śremskiego Ośrodka Kultury.


Hieronim Urbanek - plakat wyborczy
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Razem z nią na scenie pojawił się także Sebastian Nowak, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach, który opowiedział publiczności o tym wspólnym projekcie. – Początkiem współpracy między Śremskim Ośrodkiem Kultury i Centrum Kultury i Biblioteka w Piaskach był ubiegłoroczny koncert „Witaj majowa jutrzenko” w wykonaniu Macieja Pabicha, a przygotowany z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wtedy to mieszkańcy gminy Śrem i Piaski mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć utwory kompozytorów związanych z naszym regionem: Jana Kiszwaltera, Alfonsa Szczerbińskiego i Maksymiliana Koperskiego. To wtedy zrodził się pomysł wspólnego wydania płyty, jakiej dotąd na polskim rynku muzycznym nie było – mówił Sebastian Nowak.





Śrem i Piaski połączyła muzyka kompozytorów związanych z tymi miejscowościami. Jan Kiszwalter urodził się w Psarskiem. Natomiast Alfons Szczerbiński wczesną młodość spędził w Śremie. Tutaj też zmarł.

Wśród zaproszonych gości był burmistrz Śremu Adam Lewandowski, starosta gostyński Robert Marcinkowski, Wójt gminy Piaski Wiesław Glapka oraz prezes Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej Krzysztof Fekecz.

  "50 wersów" od śremskiego rapera Marka "MRK" Skrzypczaka

Wydany w nakładzie 1500 egzemplarzy album obejmuje polonezy polskie począwszy od utworów dobrze znanych (Fryderyk Chopin i Ignacy Jan Paderewski), a skończywszy na tych niemal całkowicie zapomnianych (Alfons Szczerbiński i Jan Kiszwalter).

Na scenie Muzeum Śremskiego przy fortepianie zasiadła jedna z czołowych polskich pianistek Julia Kociuban, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Universität Mozarteum w Salzburgu, doktor nauk muzycznych, założycielka i dyrektorka Międzynarodowej Letniej Akademii Muzycznej BISMA Bacewicz. Jej debiutancki solowy album „Schumann, Chopin, Bacewicz” został uznany przez krytyków za jeden z najciekawszych polskich debiutów fortepianowych ostatnich lat, a ostatnia płyta z koncertami fortepianowymi Bacewicz i Tansmana została nominowana do nagrody Polskiego Przemysłu Muzycznego „Fryderyk”.

Zgromadzona na sali publiczność z wielkim zainteresowaniem i skupieniem wsłuchiwała się z każdy dźwięk oraz nagrodziła artystkę gromkimi brawami.

Po koncercie był czas na spotkanie z pianistką, zakup płyt, wspólne zdjęcia, autografy oraz słodki poczęstunek.

Na wydarzenia zaprosił burmistrz Śremu oraz dyrektor Śremskiego Ośrodka Kultury.