||

Kozi Jarmark, czyli imieniny miasteczka

Pierwszy dzień maja powitał wszystkich piękną, słoneczną pogodą, zachęcając do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Mieszkańcy gminy Dolsk, jak również goście z innych regionów, chętnie skorzystali z propozycji Biblioteki Publicznej MiG Dolsk, uczestnicząc w plenerowej majówce, czyli Kozim Jarmarku.

Przypomnijmy, że jest to impreza cykliczna, organizowana od wielu lat. Dwuletnia przerwa spowodowana była pandemią koronawirusa i związanymi z nią obostrzeniami.Uczestników festynu powitała dyrektor Biblioteki Publicznej MiG Dolsk – Daria Rosiak , która wcieliła się także w funkcję konferansjera. Wśród gości znaleźli się m.in. burmistrz miasta i gminy Dolsk – Barbara Wierzbińska, zastępca burmistrza – Mirella Godawa, a także przewodniczący Rady Miasta i Gminy Dolsk – Romuald Nawrot. Nie zabrakło również mieszkańców gminy Dolsk i okolic.

Prezentacje 2022

Stałym punktem Koziego Jarmarku są „Prezentacje”, czyli występy utalentowanych mieszkańców gminy. Swoje umiejętności wokalno-taneczne zaprezentowały przedszkolaki z Dolska i Wieszczyczyna, młodzież ze szkół podstawowych w Dolsku i Masłowie, mażortki LKS Dolsk oraz chór Lutnia.

fot. M. Przybyła

Jako pierwsze na scenie pojawiły się dzieci z Przedszkola Stokrotki w Dolsku. Grupa „Krasnale” pod opieką nauczycielki – Kingi Ciachowskiej zaprezentowała dwa układy taneczne: pierwszy do utworu „Dzik”, a drugi do piosenki Shakiry „Lego”.

„Smerfy” pod opieką nauczycielki – Izabeli Kocińskiej zatańczyły do utworu „Sofia” Alvaro Soler, ponadto zaśpiewały piosenkę „Jesteśmy żaby aby, aby”.

Swoje umiejętności wokalno-rytmiczne zaprezentowały również przedszkolaki z Wieszczyczyna, którym towarzyszyły nauczycielki – Jolanta Maćkowiak i Natalia Gurdek.

Na scenie pojawili się także przedstawiciele szkół podstawowych działających na terenie gminy Dolsk. Jako pierwsi wystąpili uczniowie klas IV, V i VII z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Masłowie. Młodzież, pod opieką nauczycielki – Karoliny Zacharyasz, przygotowała układ taneczny do utworu Urszuli Dudziak „Papaja”.

Majówkę uświetnili również pierwszoklasiści ze Szkoły im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku. Uczniowie klasy Ia pod opieką nauczycielki – Izabeli Kowalskiej, wykonali znany układ do utworu „Chocolate”. W wykonaniu klasy Ib, wspieranej przez nauczycielkę – Martynę Marciniak, można było zobaczyć przebój Justina Wellingtona „Iko, iko”.

Na zakończenie obydwie klasy zaśpiewały piosenkę zespołu 2+1 „Chodź, pomaluj mój świat”, trzymając w rękach polskie i ukraińskie flagi.

Ciekawe układy choreograficzne zaprezentowały także mażoretki LKS Zawisza Dolsk, które trenują pod opiekuńczym okiem Julii Olszewskiej.

fot. Biblioteka Publiczna MiG Dolsk

Występy zakończył znany w Dolsku chór Lutnia pod dyrygenturą Anny Kaczmarek. Wraz z chórem gościnnie wystąpiła burmistrz miasta i gminy Dolsk – Barbara Wierzbińska. Tym razem chórzyści postawili na polską klasykę, prezentując trzy utwory: „Życzenie” Fryderyka Chopina” oraz „Pieśń wieczorną” i „Prząśniczki” Stanisława Moniuszko.

Dziecięca „Kopalnia marzeń”

Podczas dolskiej majówki nie zabrakło oczywiście atrakcji dla dzieci. Największym zainteresowaniem cieszył się dmuchany zamek oraz animacje „Kraina Marzeń”. Dzieci wraz animatorami przeniosły się na pokład statku, uczestnicząc w wielu interesujących zabawach. Było przeciąganie liny, przerzucanie kolorowych piłeczek, skoki w workach, chodzenie na szczudłach, bańki mydlane oraz walka na miecze z balonów. Czas spędzony z animatorami mijał szybko i aktywnie, wywołując radosne uśmiechy na twarzach najmłodszych.

fot. M. Przybyła

Nie zabrakło także stoisk gastronomicznych, rękodzielniczych oraz z zabawkami. Swoje stoiska przygotowali m.in.: Przedstawicielki KGW Masłowianki oraz KGW Dolsk przygotowały domowe wypieki. Benedykt Włodarczak z Masłowa zaprezentował talent rzeźbiarski, Maja Machowska-Półtoraczyk – haft krzyżowy oraz diamentowe obrazy, Martyna Kocińska – hotele dla owadów, Anna Nowacka – chleby, Hanna Kowarz – akcesoria i dodatki dla dzieci, Angelika Tomczak – pierniczki dekoracyjne na różne okazje, a państwo Stawni z Rogalinka – zabawki. Wszyscy wystawcy, poza podziękowaniem za udział w festynie, otrzymali upominki w postaci lokalnych gadżetów.

Głównym organizatorem Koziego Jarmarku była Biblioteka Publiczna MiG Dolsk. Pomocy nie odmówił również kierownik i pracownicy MGOSiR Dolsk, którzy zajęli się przede wszystkim stroną techniczną i nagłośnieniem.

Festyn został dofinansowany ze środków Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dolsku.