Image
  • Home
  • Na sygnale
  • Trzech na podwójnym gazie! Policja podsumowała pierwsze dni majowego weekendu

Trzech na podwójnym gazie! Policja podsumowała pierwsze dni majowego weekendu

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Trwa długi majowy weekend. W tym czasie policjanci nie schodzą z posterunku. Wręcz przeciwnie – prowadzą wzmożone działania kontrolno-prewencyjne. – Niestety, nie wszyscy troszczą się o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego – podkreśla podinsp. Ewa Kasińska.

Już na początku długiego weekendu, w piątek, 29 kwietnia po godz. 22.00, policjanci zatrzymali dwóch bezmyślnych kierowców. Jednym z nich był 26-letni mieszkaniec Gostynia, który kierował audi mając w organizmie ponad dwa i pół promila alkoholu.

Kolejnego kierowcę na podwójnym gazie zatrzymali funkcjonariusze z posterunku policji w Książu Wielkopolskim, którzy pełnili służbę w Dolsku. – Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki saab. Okazało się, że kierujący autem, 45-letni mieszkaniec powiatu śremskiego, miał w organizmie blisko dwa promile alkoholu – informuje E. Kasińska.

Po pijaku i z zakazem prowadzenia

Natomiast w nocy, z 30 kwietnia na 1 maja, ksiąscy policjanci, będąc na trasie pomiędzy Kołacinem a Chwałkowem Kościelnym, zauważyli, że w ich kierunku, całą szerokością drogi, jedzie pojazd. Okazało się, że było to renault megane scenic, którym kierował 39-letni mieszkaniec powiatu śremskiego. – Mężczyzna był nietrzeźwy, miał w organizmie ponad półtora promila alkoholu. Ponadto kierował autem mając orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – dodaje rzecznik.

Obecnie dalsze czynności w tych sprawach prowadzą kryminalni. – Po raz kolejny przypominamy też o tym, że kiedy kierujący jest nietrzeźwy i w związku z tym upośledzone są jego zmysły może dojść do nieszczęścia. Dlatego apelujemy o trzeźwość za kierownicą, bo pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie! Przypominamy również o tym, że nieodpłatnie można zbadać swój stan trzeźwości w jednostkach policji. Osoby, które mają wątpliwości co do stanu swojej trzeźwości zapraszamy również do Komendy Powiatowej Policji w Śremie – zachęca E. Kasińska.

Pędził przez wieś

W czasie długiego weekendu policja namierzyła również pirata drogowego. Miało to miejsce w sobotę, 30 kwietnia w Drzonku. – Kierujący peugeotem, 48-letni mieszkaniec powiatu śremskiego, jechał przez wieś z prędkością 102 km/h przy dopuszczalnej 50 km/h. Mężczyzna na trzy miesiące stracił prawo jazdy i został ukarany, zgodnie z nowym taryfikatorem, mandatem w wysokości 1 500 złotych. Na jego konto wpłynęło też 10 punktów karnych – informuje rzecznik i przypomina, że  nowy taryfikator, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, zawiera uregulowania bardziej surowe wobec osób stwarzających szczególne zagrożenie bezpieczeństwa na drogach.

– Niewątpliwie należą do nich piraci drogowi, którzy pędząc z nadmierną prędkością nie zważają na bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. A przecież prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Od lat w naszym kraju nadmierna prędkość to główna przyczyna wypadków ze skutkiem śmiertelnym, do których dochodzi z winy kierujących – podkreśla E. Kasińska.

oprac. DG