Kilka dni temu do naszej redakcji zwrócił się jeden z rodziców, zaniepokojony informacjami o zamknięciu szkoły w Konarzycach. To mała wiejska szkoła w gminie Książ Wlkp., która w latach świetności kształciła nawet 100 osób. Dziś w jej murach naukę pobierają 42 osoby. I co ważne, liczba ta wkrótce ma szansę się podwoić, bowiem na dzień 17 marca do szkoły zapisano 30. dzieci z Ukrainy.
Absolutnie ucinam plotki o tym, ze planuję zamknąć szkołę w Konarzycach. Wręcz przeciwnie. W tej chwili szkoła jest przygotowywana na przyjęcie ukraińskich dzieci – zapewnia Teofil Marciniak
Reklama
Burmistrz nie ukrywa, że placówka generuje wysokie koszty utrzymania, a subwencje oświatowe nie pokrywają wszystkich wydatków związanych z jej funkcjonowaniem.
Szkoła w Konarzycach to najmniej liczebna placówka na terenie gminy Książ. Dlatego też burmistrz gminy zdecydował się na to, by właśnie w szkole stworzyć oddziały przygotowawcze i przestrzeń dla ukraińskich dzieci.
Fot. D. Górna
Mają tu zapewnioną naukę języka polskiego i opiekę pedagogów. Ponadto gmina Książ zapewni dzieciom z Ukrainy darmowy transport autobusem do szkoły i powrót do domu. Jedyną kwestią, nad którą trzeba jeszcze popracować jest sprawa opieki nad dzieckiem w czasie, gdy rodzic jest w pracy. Być może uda się zapewnić opiekę świetlicową w szkole w Książu Wlkp. Burmistrz, podczas czwartkowego spotkania z obywatelami Ukrainy, zapewnił, że znajdzie rozwiązanie.
Podczas wspomnianego spotkania, urzędnicy gminy Książ przygotowali garść najważniejszych informacji dla przybyszów zza wschodniej granicy. Była mowa o jednorazowym wsparciu w postaci 300 zł, o 500+ i formalnościach, które obywatele Ukrainy musza załatwić, chcąc starać się o wsparcie socjalne.
W tym miejscu podpowiadamy, że najlepiej zrobić to w prostych krokach:
Założyć polski numer telefonu
Udać się do urzędu gminy po PESEL
Założyć konto w banku – niezbędne do wypłaty świadczeń
W gminie złożyć wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia 300 zł i innych dostępnych świadczeń.
Dominika Górna – dziennikarka Tygodnia Ziemi Śremskiej od 2020 roku, od kwietnia 2023 redaktor prowadząca. Jest szczęśliwa, gdy pisze. Najczęściej podejmuje tematy społeczne, samorządowe i kulturalne. Nie stroni od polityki. Lubi dobrych i mądrych ludzi, choć najchętniej rozmawia ze swoimi zwierzakami. W wolnych chwilach czyta i ogląda dobre kryminały. Wcześniej pracowała dla Gazety Codziennej Fakt, Telewizji WTK i Tygodnika Śremskiego.