|

Burmistrz Książa dementuje plotki. Nie zamyka szkoły w Konarzycach. Wręcz przeciwnie…

Kilka dni temu do naszej redakcji zwrócił się jeden z rodziców, zaniepokojony informacjami o zamknięciu szkoły w Konarzycach. To mała wiejska szkoła w gminie Książ Wlkp., która w latach świetności kształciła nawet 100 osób. Dziś w jej murach naukę pobierają 42 osoby. I co ważne, liczba ta wkrótce ma szansę się podwoić, bowiem na dzień 17 marca do szkoły zapisano 30. dzieci z Ukrainy.

Absolutnie ucinam plotki o tym, ze planuję zamknąć szkołę w Konarzycach. Wręcz przeciwnie. W tej chwili szkoła jest przygotowywana na przyjęcie ukraińskich dzieci – zapewnia Teofil Marciniak

VW_Berdychowski_400_150(1)

Burmistrz nie ukrywa, że placówka generuje wysokie koszty utrzymania, a subwencje oświatowe nie pokrywają wszystkich wydatków związanych z jej funkcjonowaniem.

Szkoła w Konarzycach to najmniej liczebna placówka na terenie gminy Książ. Dlatego też burmistrz gminy zdecydował się na to, by właśnie w szkole stworzyć oddziały przygotowawcze i przestrzeń dla ukraińskich dzieci.

Fot. D. Górna

Mają tu zapewnioną naukę języka polskiego i opiekę pedagogów. Ponadto gmina Książ zapewni dzieciom z Ukrainy darmowy transport autobusem do szkoły i powrót do domu. Jedyną kwestią, nad którą trzeba jeszcze popracować jest sprawa opieki nad dzieckiem w czasie, gdy rodzic jest w pracy. Być może uda się zapewnić opiekę świetlicową w szkole w Książu Wlkp. Burmistrz, podczas czwartkowego spotkania z obywatelami Ukrainy, zapewnił, że znajdzie rozwiązanie.

Podczas wspomnianego spotkania, urzędnicy gminy Książ przygotowali garść najważniejszych informacji dla przybyszów zza wschodniej granicy. Była mowa o jednorazowym wsparciu w postaci 300 zł, o 500+ i formalnościach, które obywatele Ukrainy musza załatwić, chcąc starać się o wsparcie socjalne.

W tym miejscu podpowiadamy, że najlepiej zrobić to w prostych krokach:

  1. Założyć polski numer telefonu
  2. Udać się do urzędu gminy po PESEL
  3. Założyć konto w banku – niezbędne do wypłaty świadczeń
  4. W gminie złożyć wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia 300 zł i innych dostępnych świadczeń.