||

Zmontowali 40 budek lęgowych

W minioną niedzielę w Muzeum Śremskim odbyła się kolejna edycja akcji pod hasłem „jestem na pTAK”, której celem jest zwiększenie świadomości mieszańców w sprawie mniejszych ptaków i ich pożytecznych dla człowieka działań, a także zwiększenie liczebności budek lęgowych dla nich i tym samym zapewnienie im bezpiecznego schronienia w okresie lęgowym.

To już drugi rok, kiedy działania te są kontynuowane we współpracy z Nadleśnictwem Konstantynowo, a zapoczątkowane przez grupę pasjonatów z Towarzystwa Miłośników Ziemi Brodnickiej „Gniazdo”. Drewno do budowania budek lęgowych dla ptaków pochodziło z lokalnego tartaku w Sulejewie.

Tym razem organizatorzy, do których zalicza się również nasze muzeum, przygotowali 40 zestawów do samodzielnego zbijania budek lęgowych. Zanim jednak osoby zgromadzone w muzeum mogły chwycić za młotki, uszykować sobie wkręty i zacząć faktycznie działać na rzecz poprawy bytowania konkretnych gatunków ptaków, trzeba było zapoznać się z wiedzą teoretyczną o tym, jakie mniejsze ptaki zamieszkują zurbanizowane tereny i jaka jest ich rola w naszym miejskim ekosystemie.

Prelekcję na ten temat przeprowadzili leśnicy z Konstantynowa.

Teraz 40 nowych miejsc, w których przyjazne nam ptaki będą mogły składać jaja rozlokowanych jest w parkach w Śremie oraz Manieczkach, część z nich trafiła również do muzealnego ogrodu, a pozostałe do domowych ogródków lub na działki rekreacyjne.