|

103 lata temu w Brodnicy rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie. Pamiętano o tych wydarzeniach

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W czwartek 6 stycznia od godzin porannych ta ternie gminy Brodnica rozpoczęły się uroczystości związane ze 103. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji powstańców, która miała miejsce w Szołdrach i rozpoczęła się o godzinie 9.30.


Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Następnie około godziny 11:50 przed kościołami w Iłówcu, Manieczkach, Żabnie oraz Brodnicy można było bezpłatnie otrzymać specjalny numer Wiadomości Brodnickich, który w całości poświęcony jest Powstaniu Wielkopolskiemu na Ziemi Brodnickiej. To właśnie z tego wydania, zdziwione styczniowymi obchodami powstania osoby, dowiedzą się dlaczego w gminie Brodnica bardziej uroczyście obchodzi się wybuch powstania właśnie w styczniu, a nie 27 grudnia.Równo w samo południe w hołdzie uczestnikom wielkopolskiego zrywu niepodległościowego na terenie całej gminy Brodnica zawyły syreny strażaków OSP. W ten sposób i oni uczcili pamięć Powstańców.

Natomiast o godzinie 12.30 przed budynkiem Urzędu Gminy w Brodnicy, przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich Ziemi Brodnickiej były składane wiązanki kwiatowe. Następnie o 13.00 przy okolicznościowej tablicy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w Żabnie i na sam koniec o godz. 13.30 przy kamieniu powstańca Piotra Bartkowiaka w Grzybnie, składano wiązanki upamiętniające walczących w powstaniu brodniczan. Miejsce pamięci Piotra Bartkowiaka uroczyście odsłonięto we wrześniu minionego roku.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego w Brodnicy wybuch Powstania Wielkopolskiego obchodzony jest 6 stycznia. Zajrzyjmy do okolicznościowej publikacji Wiadomości Brodnickich, w której czytamy:

“W efekcie tych działań (odzewu na apel proboszcza Władysława Kilińskiego – przy. red.) w dniu 6 stycznia 1919 r. w miejscowej salce parafialnej pojawiło się około 60 osób. Po długiej dyskusji zdecydowano się utworzyć spośród chętnych oddział, który miał dwa dni później dołączyć do tworzonych wojsk powstańczych w przejętym Śremie”.


VW_Berdychowski_400_150(1)